KONST / Litografier / Färglitografi 7437079
*
nr 743 7079
Oskar Bergman
(1879-1963), Sverige
Färglitografi , Oskar Bergman (1879-1963), 318/350 mm: 33x43
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 19:12:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/2 00:00:01
1
150 kr
27/2 15:31:43
2
Vinnande bud
27/2 18:58:58
3
350 kr
27/2 19:00:09
3
450 kr
27/2 19:07:54
3
550 kr
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Oskar Bergman
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.
Läs mer om Oskar Bergman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad oskar bergman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6448 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad ej numre..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:13
-
7045 Färglitografi
Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:05
-
7044 Färglitografi
Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:16
-
7146 Färglitografi
Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:20
-
7139 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:18
-
6223 Färglitografi
Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:54
*
Oskar Bergman
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Oskar Bergman
nr 743 7079
Oskar Bergman
(1879-1963), Sverige
Färglitografi , Oskar Bergman (1879-1963), 318/350 mm: 33x43
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 300 kr |
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/2 00:00:01 | 1 | 150 kr |
| 27/2 15:31:43 | 2 | Vinnande bud |
| 27/2 18:58:58 | 3 | 350 kr |
| 27/2 19:00:09 | 3 | 450 kr |
| 27/2 19:07:54 | 3 | 550 kr |
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Oskar Bergman
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk mÃ¥lare och etsare.Läs mer om Oskar Bergman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad oskar bergman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6448 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad ej numre..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:13 -
7045 Färglitografi
Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:05 -
7044 Färglitografi
Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:16
-
7146 Färglitografi
Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:20 -
7139 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:18 -
6223 Färglitografi
Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:54



